Малко мече вече е част от новите експонати в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм, разказа Йорданка Якимова, служител на музея.
Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев.
Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова.
„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините. И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя.
Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Вас
Спектакълът „Отвъд думите“ ще бъде представен в Шумен на 1 декември, съобщиха от Сдружението с нестопанска цел „Клуб култура за Шумен". Музикално-поетичното събитие ще бъде в залата на Общински младежки дом - Шумен.
Входът за публиката ще бъде свободен.
В спектакъла ще участват актьорите Марияна Бранкованова, Росица Кехайова и Николай Сяров. В тяхно изпълнение на сцената ще прозвучат текстове от Евангелие от Йоана, Еклесиаст, шуменски и национални поети – Иван Пейчев, Христо Фотев, Йордан Кръчмаров, Ганчо Мошков, Антонин Горчев, Богдан Тетовски, Илина Желязкова, Виолета Кънчева, Галина Михайлова, Татяна Карова, Николой Сяров и Надежда Романова.
В спектакъла са включени и песни на едни от популярни рок групи и певци, а също композицията „О Фортуна“ от „Кармина Бурана“ на Карл Орф. Те ще бъдат изпълнени от пианистка
С изложбата Market of Desire: Women’s Market софийската галерия „Пунта“ в партньорство с лондонската галерия Cable Depot открива новата си локация на Женския пазар в София.
Груповата експозиция ще представи художествената продукция в рамките на 2025 г, съобщават организаторите.
Изложбата Market of Desire: Women’s Market включва творби на десет популярни на международната сцена български и чуждестранни визуални артисти, които двете галерии представляват - Лазар Лютаков, Викенти Комитски, Иван Мудов, Стефания Батоева, Цветомира Борисова, Лиз Елтън, Хуа Клерже, Стефан Лоа, Лоран Фарни, Амикам Торен. Творбите им са вдъхновени от контекста на Женския пазар в София.
Market of Desire: Women’s Market се занимава с широк спектър от теми - капиталистическия реализъм и неговото влияние върху традиционната култура и общностите, магазинит
Третата глава на арт проекта „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува, съобщават от Института за съвременно изкуство (ИСИ). Събитието е част от неговата програма „Суперпозиции“.
Откриването е тази вечер в подлез „Царевец“ на бул. „Цариградско шосе" (Орлов мост). Куратори са Катя Ангелова и Лукреция Чипители.
„За нас „заедно“ означава да изграждаме съюзи с групи, чиято история остава невидима и неразказана. Актът на разказване е неразделна част от нашия опит като човешки същества; той е полето на нашите съюзи, пространството, където можем да седнем заедно, докато разказваме, слушаме и
Организаторите на „Комик-кон“ Прага 2025 очакват актьорите Лоренцо Ламас и Робърт Луелин, съобщи „Ческе новини“.
Фестивалът, който събира фенове на филми, сериали, комикси и научна фантастика, ще се проведе от 11 до 13 април 2025 г. в чешката столица. Освен двамата знакови актьори се очакват още ютюбъри, писатели и художници на комикси. Фестивалът предлага различни активности за всички възрастови групи. Събитието включва беседи с гостите, фотографиране със знаменитости, филмови прожекции, тематични уъркшопове. Съставна част от фестивала е и т.нар. Покемон зона.
Тазгодишният "Комик-кон" в Прага събра 27 хил. души през април – рекорд в петгодишната история на проявата.
Първото подобно събиране на фенове на комикси и фантастика е в САЩ през 1970 г.
Мечето става част от музейната експозиция като два отделни експоната, представящи кафявата мечка: скелет и препарат. Изложено е на видно място в зала „Сезони“, където посетителите могат да го видят и да научат повече за животните и предизвикателствата, пред които те се изправят в дивата природа.
Мечето е родено през януари, по време на зимния сън на майка си, и е тежало между 250 и 500 гр. До напускането на бърлогата през април теглото му варира от 2, 5 до 4 кг, а при предаването му на Природонаучния музей е около10 кг, разказа Якимова.
Историята на мечето започва тази пролет, когато в троянската полиция е получен сигнал, че е намерено мъртво мече в НП „Централен Балкан“. В последствие се установява, че причината за смъртта е естествена и е убито от възрастен мъжки.
Първата година от живота на малките мечета е най-трудна - тогава смъртността е най-висока. Най-честа причина е недохранването, но нередки са случаите и на мечета, убити от възрастни мъжки.
Мъжките убиват малките, за да предизвикат разгонване у майката и ново размножаване, като така запазват своите гени. Това е и причината, в опит да запазят малките мечета, мечките да слизат в по-ниските територии, допълни тя.
Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия сезон премиера в Младежкия театър, казва актьорът Ахмед Юмер, в ролята на Чарли.
Проф. Пламен Марков е режисьор на представлението, което обединява две миниатюри на полския писател, драматург и карикатурист Славомир Мрожек (1930-2013). „Чарли“ е една от първите му пиеси, написана през 1961 г. Разказва историята на офталмолог, двама чудати пациенти и (не)съществуващ враг. „В открито море“ е една от най-успешните едноактни пиеси на Мрожек. Трима корабокрушенци гладуват на спасителен сал насред морето, и се налага да намерят демократичен път към решението кой от тях да бъде изяден...
&bd
Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .
Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много т
Габровският камерен оркестър ще изнесе първия си за този сезон концерт от постоянния цикъл „Избрано от публиката“ в Художествена галерия „Христо Цокев“ на 27 октомври. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на оркестъра.
„Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър № 3 из цикъла „Чудноватости“ от Антонио Вивалди, първото изпълнение в България на Концерт за цигулка и оркестър № 7 от италианския бароков виртуоз Пиетро Локатели, прочутото Адажието из симфония № 5 от Густав Малер и Вариации върху тема от Франк Брийдж от Бенджамин Бритън. Солист ще бъде живеещата в Лондон габровска цигуларка Деворина Гамалова“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровския камерен оркестър.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива на композитора, музиковед и диригент Христо Питев и възпитаници на висшите
В Плевен тази вечер станаха известни победителите в първото издание на Националния конкурс за нова детска песен „Музикална въртележка“. На концерт-спектакъл на сцената на зала „Емил Димитров“ в Народно читалище „Съгласие 1869“ бяха представени дванадесетте песни, избрани за финалния етап.
На „Земята с любов да спасим“ по музика и аранжимент на Светослав Лобошки, текст на Катя Кирянова, бе присъдена първата награда на журито. Песента събра и вота на публиката и получи и нейния приз.
На второ място е класирана песента „Вълшебно е моето детство“ – музика, текст и аранжимент Емил Струнджев. На трето място журито класира „Колко е красив светът“ – музика и аранжимент Димитър Гетов, текст на Джина Дундова.
Присъдена бе и награда на Община Плевен, която осигури наградния фонд на конк
Церемонията по откриването на възстановената след пожара парижката катедрала „Нотр Дам“ приключи снощи с излъчването по телевизия „Франс 2“ на двучасов концерт с участието на редица френски и международни изпълнителни, пеещи в разнородни стилове.
Спектакълът беше предварително записан вечерта на 6 декември и в нощта на 6 срещу 7 декември. По време на записа музикантите пяха в и пред катедралата. Първоначално идеята беше концертът да е на живо на площада пред храма на 7 декември вечерта в края на церемонията по откриването на възстановената катедрала, но бурята, връхлетяла Франция, вчера наложи промяна в плановете, съобщава Бе Еф Ем Те Ве.